eKnihyeNoviny
Košík (0 ks | 0 Kč)
[ + Pokročilé vyhledávání ]
Filtr eKnih

Tiskové zprávy

Praha, 7. října 2013

První výpůjčky elektronických knihv České republice

 

Jeden z největších prodejců elektronických knih - eReading.cz zahajuje od 7. října 2013 výpůjčky e-knih. Všechny e-knihy dostupné pro výpůjčky budou k dispozici již od 49Kč. To není ale jediná novinka, kterou si pro české zákazníky na podzim přichystal. Spolu s tímto unikátním projektem představil eReading.cz taktéž novou generaci e-inkových čteček a aplikací.

 

Portál eReading.cz přichází v Česku jako první s touto technologií výpůjček elektronických knih. Čeští čtenáři si tedy ode dneška nemusí elektronické knihy kupovat, ale mohou si je na dobu tří týdnů jednoduše vypůjčit. Vypůjčené knihy si mohou zájemci přečíst na nových e-ink čtečkách eReading.cz START 2,  START 3 light a nově též v mobilních aplikacích pro Android a iOS, kterou eReading.cz speciálně vyvinul.

Naším cílem je zpřístupnit knihy co nejširšímu okruhu čtenářů a zároveň podpořit současné tvůrce,“ říká k tomu zakladatel společnosti eReading.cz Martin Lipert a dodává: “eReading.cz byl od zrodu hlavním tahounem na poli e-knih v ČR. Přišli jsme jako první s vlastní e-ink čtečkou, jako druzí na světě do ní umožňujeme zasílání novin a nyní přicházíme s další novinkou, kterou mají k dispozici jen vybraní světoví distributoři. Chápeme to jako velký krok vpřed a věříme, že čtenáři tuto možnost ocení."

Cena výpůjček

Všechny výpůjčky elektronických knih budou dostupné od 49 Kč, a to na dobu 21 dnů. Václav Kadlec, ředitel Albatros Media, největší nakladatelské skupiny v České republice, k tomu podotýká: „Jsme svědci klesajícího knižního trhu. Věříme, že tímto projektem zvýšíme dostupnost literatury a na druhé straně zajistíme autorům, překladatelům, ilustrátorům, a dalším spolutvůrcům dostatek financí na jejich práci.“

Dostupnost výpůjček 

Výpůjčky elektronických knih nejsou technologicky jednoduchým řešením, pokud se e-kniha zpřístupní v offline režimu, resp. bez připojení k internetu. Klíčovým bodem je zajištění doby výpůjčky. Z tohoto důvodu výpůjčku bude možné realizovat pouze prostřednictvím nových čteček eReading.cz  START 2, START 3 a zároveň přes nové aplikace eReading.cz pro mobilní zařízení s operačním systémem Android a iOS1. Zakoupené výpůjčky si uživatelé budou moci otevřít ve všech podporovaných zařízeních současně.

Nová generace e-ink čteček START 2 a START 3 a nové aplikace

eReading.cz navazuje na úspěšný loňský model čtečky START novým modelem START 2 a podsvícenou verzí START 3 light. Oba modely podporují automatické bezdrátové zasílání obsahu, a to do 2 minut od připojení zařízení k internetu pomocí WIFI. Stačí pouze jeden klik na portálu www.eReading.cz a čtenář zašle do své čtečky knihy, ukázky knihy a výpůjčky knih bezdrátově a bez nutnosti jakýchkoli konverzí. Čtečky také podporují oblíbené eNoviny, kterých bylo objednáno za poslední rok 1,7 milionu dnů.

Obě novinky mají paměť o velikosti 4 GB a slot pro SD kartu. Jen pro představu - do 4GB vnitřní paměti uložíte přibližně 3 000 knih.

 

 

Praha, 8. dubna 2013

ALBATROS MEDIA SE STAL MAJORITNÍM VLASTNÍKEM EREADING.CZ A ČTENÁŘŮM SPOLEČNĚ NABÍZEJÍ NEJVĚTŠÍ SVĚTOVÝ BESTSELLER PADESÁT ODSTÍNŮ ŠEDI

Největší nakladatelská skupina v ČR, Albatros Media a.s. se stala většinovým vlastníkem portálu eReading.cz, jednoho z nejvýznamnějších distributorů elektronických knih v ČR. Spojení přinese pro Albatros Media vstup na trh s elektronickými knihami a zároveň zajistí pro eReading.cz nejširší nabídku elektronických knih na českém trhu. Dnešním dnem vychází na eReading.cz exkluzivně světový bestseller Fifty Shades of Grey - Padesát odstínů šedi.


V nabídce na www.eReading.cz se budou v nejbližších týdnech postupně exkluzivně objevovat elektronické knihy ze všech nakladatelství skupiny Albatros Media, a to jak knihy vydané v minulosti, tak knižní novinky. Zákazníkům portálu transakce přinese nejširší nabídku elektronických knih na českém trhu.

Velmi si vážíme toho, co zakladatelé společnosti eReading s.r.o. dokázali vybudovat, a věříme, že pro budoucí fungování na trhu elektronických knih zvolili správnou cestu. To byl hlavní důvod, proč jsme se rozhodli do jejich společnosti vstoupit," řekl Václav Kadlec, generální ředitel Albatros Media a.s. „Cílem akvizice je zajistit eReading.cz pozici jednoznačné české jedničky v oblasti elektronických knih. Chystáme se výrazně investovat do dalšího rozvoje portálu, do nabídky nových služeb a také do propagace webu, výrazného zvýšení jeho návštěvnosti a tržního podílu," dodal.

Portál eReading.cz je první český distributor e-knih s vlastní e-ink čtečkou, která umožňuje přímý nákup knih i čtení tuzemských periodik. „Završili jsme první životní etapu portálu a nyní na ni hodláme úspěšně navázat s nejlepším možným partnerem na českém trhu," řekl Martin Lipert, spoluzakladatel portálu eReading.cz

Nejširší nabídka i nejznámější bestsellery

Skupina Albatros Media vydává ročně tisíc titulů různých žánrů. Nyní poprvé vychází nejprodávanější kniha posledních let, Fifty Shades of Grey - Padesát odstínů šedi, v elektronické podobě, a to exkluzivně na eReading.cz. Do konce roku 2013 přibude do nabídky eReading.cz dalších více než 700 titulů z nakladatelství skupiny. „Plánujeme zajistit vydávání vhodných titulů v rámci skupiny Albatros Media elektronicky současně ihned s vydáním tištěné verze," dodává Martin Lipert, spoluzakladatel portálu eReading.cz.

Zakladatelé a dosavadní vlastníci eReading.cz s.r.o. Jaromír Frič, Martin Lipert a Petr Mareš, zůstávají společníky společnosti a budou se dále aktivně podílet na rozvoji a růstu eReading.cz.

Albatros Media a.s. je největší mediální společnost v Česku s tradicí od roku 1949. Pod značkami pěti nakladatelství beletrie Albatros, CooBoo, Plus, Motto, XYZ a čtyřmi odborné a populárně naučné literatury Edika, BizBooks, CPress a Computer Press a partnerského projektu Edice České televize nabízí široké spektrum mediálních produktů – především knih, ale i interaktivních encyklopedií na CD-ROM, audionahrávek a DVD. Ročně vydává více než 1000 titulů a je největší nakladatelskou společností na českém trhu. Spojením se společností eReading.cz vstupuje i na trh elektronických knih.

 
----------  
 
Praha, 5. června 2012

eReading.cz chystá novou čtečku, další inovace a expanzi

Portál s elektronickými knihami eReading.cz oznamuje novou čtečku s vyšším výkonem a chystá zavedení nových služeb. Prodejce také připravuje expanzi na maďarský trh.

Po první lokalizované čtečce určené pro český trh uvede portál eReading.cz na počátku července novou generaci, která nabídne až třikrát vyšší výkon oproti předchozí verzi. Nový hardware bude totiž pohánět výkonnější procesor s dvojnásobnou frekvencí 800 Mhz.
S novou generací čtečky se také spustí služba „Periodika do čtečky". Čtečka bude přímo zprostředkovávat vždy aktuální zpravodajství podle vlastního výběru. „Aktuálnost zpráv zaručí nově vytvořená technologie, která bude generovat vždy ten nejnovější dostupný obsah pro každou čtečku individuálně v moment jejího připojení k internetu," zdůrazňuje Martin Lipert spoluzakladatel portálu eReading.cz.
Funkce „Periodika do čtečky" je součástí inovovaného firmwaru, který zároveň umožňuje nakupovat elektronické knihy přímo prostřednictvím tohoto zařízení. Podle statistik eReading.cz již nakupuje elektronické knihy přes čtečku 60 % zákazníků a zároveň utrácejí až o 20 % více než ostatní čtenáři.
Portál eReading.cz ze svého portfolia téměř vyřadil ochranu e-knih Adobe DRM, a nyní je tak 98 % katalogu (resp. téměř 2000 e-knih) bez DRM ochrany (s výjimkou nakladatelství Grada). „Domníváme se, že v podmínkách světového trhu zastává DRM ochrana pouze funkci ochrany vlastního byznysu, jde tedy o nástroj protekcionizmu. V českých podmínkách však nedává úplně smysl, na malém trhu je naopak potřeba spolupracovat a držet se otevřených standardů," říká Martin Lipert.
Díky odstranění DRM z většiny e-knih portál eReading.cz může zásadně rozšířit podporu formátu MOBI, a tím nabídnout kompletní obsah bez DRM i pro čtečky Kindle.
V rámci rozšiřování svých aktivit eReading.cz expanduje také na maďarský trh díky uzavření strategického partnerství s jedním ze tří největších knižních distributorů - Bookline.hu.
V počátku maďarský portál, jehož spuštění se připravuje na 6. 6. 2012 pod doménou www.ekonyv.hu, nabídne 1 500 e-knih.
Literární soutěž s eReading.cz pro diabetiky
Portál podpoří literární soutěž „Příběhy z cukru" pro lidi s onemocněním diabetes, kterých je v České republice na 800 000. Diabetici mohou do soutěže pořádané Diabetickou asociací ČR poslat své životní příběhy. Jedenáct nejlepších autorů bude odměněno čtečkou eReading.cz
a soubor těchto děl vyjde jako elektronická kniha. Do čela poroty usedne Rudolf Křesťan Ondřej Neff a další. Více informací o soutěži, která bude oficiálně spuštěna 5. 6. 2012, naleznete na www.rok1.cz (informace jsou také k dispozici od Moniky Kamarytové Monika.Kamarytova@sudler.com) .

 ----------
  
 
Praha, 14. listopadu 2011
 
eReading.cz uvádí první čtečku e-knih s přímým přístupem k českému obsahu
 
Portál s elektronickými knihami eReading.cz přináší první čtečku elektronických knih lokalizovanou do češtiny s možností přímého přístupu k českému obsahu odkudkoliv na světě.

Na český trh přichází první čtečka původem z Evropské unie a zároveň pátá na světě, která umožňuje pomocí Wi-Fi připojení stahovat ukázky knih a následně zakupovat kompletní tituly bez nutnosti použití dalších zařízení (počítač, apod.). Čtečka tak zajistí čtenáři odkudkoli na světě přístup do kompletního knižního katalogu portálu eReading.cz.

„Nákup knížek přímo ze čtečky umožňuje jen velmi málo čteček na světě a nás těší, že podobný komfort můžeme jako první nabídnout i českému čtenáři," dodal spoluzakladatel portálu Martin Lipert.
Čtenář si přes čtečku na jedno kliknutí může stáhnout libovolný titul, který si kdykoliv dříve zakoupil na portálu eReading.cz, čímž získává permanentní přístup do své vlastní on-line knihovny.
Do budoucna eReading.cz plánuje také zajištění přísunu periodických informací. Nyní je v sekci „Periodika" dočasně uvedena předpověď počasí pro Českou republiku.

Čtečka portálu eReading.cz umožňuje uživatelům také nahrávat vlastní soubory. Čtenáři již nemusí řešit nepřehlednou situaci v oblasti formátů, jelikož čtečka podporuje jejich nadstandardní množství včetně potřebných standardů zabezpečení knih využívaných na lokálních trzích. Uživatelé tedy mohou bez komplikací nahrávat obsah i od konkurenčních portálů.

Doporučená koncová cena čtečky činí 3 499 Kč s DPH, zahrnuje však další bonusy v přibližné hodnotě 1 100 Kč. Zákazník v ceně získává pevné pouzdro za 499 Kč, tři knihy od nakladatelství Torst v celkové hodnotě 395 Kč a počáteční kredit na nákup e-knih na portálu eReading.cz v hodnotě 200 Kč. Hlavním prodejním partnerem čtečky eReading.cz (First Edition) je internetový obchod KASA.cz.
 
----------  
 
Praha, 18. srpna 2011
 
eReading nabídne Škvoreckého i první video-knihu pro iPad

Portál s nejširší komerční nabídkou e-knih eReading.cz nabídne bezplatně první video-knihu pro tablety iPad. Nabídka portálu nyní přesahuje 1 000 profesionálně redigovaných e-knih a chystají se další rozšíření úspěšných českých autorů.

První česká video-kniha pro tablety iPad vznikla spoluprací nakladatelství Carpe diem a portálu s elektronickými knihami eReading.cz.

"Díky novým technologiím jsme udělali další krůček. Ačkoli se mnohým může zdát nevýznamný, my za ním vidíme spoustu práce i obrovský posun ve vývoji knih," komentoval uvedení video-knihy Martin Lipert. Interaktivní kniha „Afrikou na dohled" provede čtenáře severem Afriky po stopách Hanzelky a Zikmunda očima Michala Huvara. Kniha je dostupná zdarma ke stažení na portálu eReading.cz.

Portál eReading.cz také nadále pokračuje v rozšiřování portfolia profesionálně redigovaných placených knih. Poprvé tak mohou čtenáři v České republice vybírat z nabídky více než 1 000 současných e-knih v češtině.

Nejnovějším příspěvkem je téměř kompletní dílo Josefa Škvoreckého. „Jedná se o nejkomplexnější uvedení díla zahrnující romány, povídky, eseje, dramatická i básnická díla jednoho z nejvýznamnějších českých spisovatelů," uvedl k rozšíření nabídky na eReading.cz Lipert.

Portál tak zařadil mezi své tituly např. Prima sezónu, Tankový prapor, Mirákl nebo Příběh inženýra lidských duší, ale i detektivky, které Škvorecký napsal se svou ženou Zdenou Salivarovou-Škvoreckou, a také kompletní osudy poručíka Borůvky.

eReading.cz při získávání nových knih nezanedbává ani další kategorie. Populárně naučnou literaturu tak nyní rozšířilo i kompletní dílo Ivo Tomana zaměřující se na motivaci a osobní rozvoj.

----------  
 
Praha, 24. května 2011 
 
 
GRADA a eReading.cz významně rozšiřují nabídku e-knih v ČR

 

Portál s nejširší komerční nabídkou e-knih eReading.cz oznámil zahájení distribuce elektronických knih nakladatelství Grada Publishing. Spolupráce nyní obohatila nabídku portálu o více jak 80 e-knih. Měsíčně se plánuje pravidelné navyšování o několik desítek.

Uzavřením dohody o spolupráci s vydavatelstvím Grada Publishing se na portálu eReading.cz dále rozšiřuje nabídka odborných i populárních titulů elektronických knih. Aktuálně lze přes portál objednat více než osm desítek e-knih z tohoto vydavatelství, přitom několik dalších desítek bude přibývat každým měsícem.

„Nakladatelství GRADA se na publikování knih elektronickou formou připravovalo již několik posledních let. Jsme rádi, že přišla správná doba a nyní můžeme rozšířit naše služby prostřednictvím moderních technologií," řekl Roman Sviták, předseda představenstva nakladatelství.

Prodej e-knih letos prudce vzrůstá
„Celkový počet prodaných (placených) elektronických knih na portálu eReading.cz za měsíc březen 2011 překonal o 22 % prodeje v loňském roce," uvedl Martin Lipert, spoluzakladatel portálu eReading.cz a dodává: „Od počátku fungování portálu zaznamenáváme průměrné dvacetiprocentní meziměsíční nárůsty prodejů.

Tři otázky pro Romana Svitáka, předsedu představenstva Grada Publishing:

Jaké knihy chystáte poskytnout jako první do e-distribuce?
Tak jako v minulosti i dnes považujeme za náš jasný úkol být v našem oboru vždy vpředu a být průkopníkem nakladatelské činnosti v ČR a SR. Všechny knihy vydané dosud v tištěné podobě máme připraveny pro prodej v elektronické podobě již od roku 2002. Výjimkou je větší část překladů, kde nám často chybí licence, neb ji zahraniční nakladatel nenabízí, anebo byla či dosud je licence pro náš trh příliš drahá a šíření takovéto knihy je tedy pro nás prodělečné.

První balíčky elektronických knih jsou vybrané napříč našimi obory. Chceme je dávat našim partnerům - distributorům a prodejcům - postupně do prodeje dle jejich zaměření na cílové skupiny, dle schopností ošetřit ochranu autorských práv a dle naší důvěry v ten který projekt. Proto jsme si vybrali eReading.cz jako našeho v pořadí prvního partnera.

Kolik knih plánujete vydat v e-formě do konce roku 2011?
Do konce roku 2011 bychom rádi spolupracovali s partnery, kteří od nás odeberou alespoň první tisícovku titulů a budou ji umět nabídnout kvalitním způsobem všem čtenářům, kteří by právě o takovéto elektronické publikace odborné a populárně naučné literatury včetně učebnic měli zájem. Dnes již pro takovouto spolupráci máme připraveno téměř dva tisíce publikací.

Připravujete vydat výhradně elektronickou edici knih?

Obchodní model, který zatím prosazujeme na trhu v ČR a SR, počítá i s vydáváním knih pouze v elektronické podobě. Zatím nás však živí jen tištěné knihy. Až bude na našem trhu dostatečná poptávka po elektronických publikacích resp. po konkrétních edicích či jen ojedinělých tématech jednotlivých titulů, ten den je budeme také mít připravené.

----------
Praha, 10. května 2011
 
 eReading.cz nabízí elektronickou čtečku knih za 2990 Kč s DPH

Portál s nejširší komerční nabídkou e-knih eReading.cz oznámil spuštění prodejů elektronické čtečky za exklusivní cenu 2990 Kč s DPH včetně kupónu v hodnotě 200 Kč na nákup e-knih.

Nabídka portálu eReading.cz nyní obsahuje již více jak 600 titulů a každý měsíc dochází k dalšímu rozšíření. Avšak zaostává obecné povědomí čtenářů o technologii elektronických čteček, především o elektronickém inkoustu.

„Lidé v České republice nemají zkušenost s elektronickým inkoustem a více jak 70 % čtenářů zastává názor, že nejvhodnější zařízení pro čtení e-knih je stolní počítač a notebook, " říká spoluzakladatel portálu eReading.cz Martin Lipert.

eRearding.cz pro zájemce připravil vlastní edici elektronických čteček ve spolupráci se společností Acomp.cz za exkluzivní cenu 2 990 Kč s DPH. V ceně je navíc zahrnut kupón na nákup e-knih v hodnotě 200 korun. V současné době se cena srovnatelných elektronických čteček na českém trhu pohybuje od 5000 Kč do 7000 Kč.

Čtečka je plně lokalizovaná a kompatibilní s českým prostředím (především s ochranou Adobe DRM a obsahuje i české fonty), což je pro českého čtenáře zcela zásadní. Jejím hlavním argumentem je úplná otevřenost pro nákupy e-knih na konkurenčních serverech. „Našim krédem je být otevřeným portálem, který podporuje technologie nijak neomezující výběr čtenáře," zdůraznil Martin Lipert.

Do čtečky lze nahrát i libovolný vlastní dokument například ve formátu Microsoft Word. Čtečka podporuje celkem 22 souborových formátů včetně mp3, což v aktuální nabídce na trhu není zdaleka běžné.
Portál eReading.cz také rozšiřuje podporu směrem k majitelům čteček Kindle od společnosti Amazon a zavádí do nabídky e-knihy ve formátu MOBI. Dále připravuje nový druh zabezpečení - sociální DRM, které je z uživatelského hlediska komfortnější než Adobe DRM.

 
----------  

 

Praha, 8. února 2011

eReading.cz přináší unikátní model prodeje e-knih a jejich tištěných verzí: Velká část titulů bude k dostání souběžně a za výjimečných cenových podmínek

Portál eReading.cz představil 8. února 2011 novou, dlouhodobou koncepci prodeje elektronických knih, která je prováže s tištěnou produkcí. Zákazník portálu eReading.cz, který si pořídí legální e-knihu, k níž bude k dispozici tištěná verze, získá možnost zakoupit její tištěný protějšek zakoupit. Za tištěnou knihu pak doplatí jen rozdíl mezi cenou elektronické knihy a doporučenou cenou tištěného titulu.

 Protože elektronické knihy jsou většinou dostupné se slevou 50 procent oproti výtiskům v knihkupectvích, budou tyto k mání za zbývajících 50 procent z doporučené ceny. Nabídka je platná i v opačném pořadí: zakoupí-li si čtenář tištěnou knihu přes eReading.cz, automaticky k ní dostane ke stažení i e-knihu. Zakoupené elektronické knihy bude eReading.cz čtenářům ukládat do osobní elektronické knihovny s možností budoucího libovolného stahování.

Prodej elektronické verze knihy s tištěnou není světovou premiérou, ale cenové podmínky, se kterými v rámci takzvaného bundlingu přicházíme, parametrům světové premiéry odpovídají,“ uvedl Martin Lipert z eReading.cz. „Nyní máme v nabídce 435 elektronických knih, z toho je k dispozici 245 titulů v tištěné verzi. Distribuce fyzických knih je zajištěna ve spolupráci s nakladatelstvím Olympia a jednotlivými nakladateli, zákazník tedy dostane knihu poštou nebo si ji bude moci osobně vyzvednout. Na tomto obchodním modelu s námi spolupracuje významná většina nakladatelů jako například Fragment, Host, Akropolis, Vyšehrad, Epocha, Baronet a další. Nakladatelé chtějí svým čtenářům nabídnout nadstandardní služby a věří, že mnoho z nich projeví po přečtění e-knihy zájem i o její tištěnou verzi. V současné době také přepracovávají smlouvy s autory, aby získali práva na prodej elektronických verzí. Máme radost, že budeme moci čtenářům systematicky nabízet i čerstvé novinky,“ uzavírá Martin Lipert z eReading.cz.

---------- 

Praha, 2. listopadu 2010

Portál eReading.cz vyráží na trh s Academií. Celkem bude nabízet eknihy 36 českých nakladatelství

Internetový obchod eReading.cz zahájil diskusi s autory, kteří očekávají informace o vývoji v oboru

 
Fragment, JOTA, Epocha, nyní i Academia. Jednání o poskytování titulů pro zpracování do elektronické podoby a jejich online prodej neustále rozšiřují řady dalších partnerských nakladatelství. Další frontou, kterou chtějí majitelé eReading.cz pokrýt, je osvěta mezi českými autory, jichž se jakýkoliv další vývoj na trhu dotkne mezi prvními.

„Myslím, že informovanost mezi nakladateli je dnes na solidní úrovni a spolupráci se nám daří rozšiřovat i mimo běžné poskytování obsahu k jeho převodu do elektronické formy. Příkladem budiž třeba představení posledního románu Evy Kantůrkové, který jsme měli k dispozici týdny před jeho fyzickou existencí. Cítíme ale komunikační dluh vůči autorům, kteří stojí v základu tohoto podnikání a bez nichž by pochopitelně nebylo možné," říká Martin Lipert z eReading.cz. „Poprvé jsme se s nimi setkali na nedávné konferenci pořádané agenturou Dilia a dostali příležitost odpovědět na otázky, které jsou pro ně klíčové - chtějí mít přehled o vývoji trhu stejně jako o možnostech zabezpečení autorských práv."

Mezi diskutovanými tématy vynikla zejména otázka dodatků k nakladatelským smlouvám zajišťujícím práva k elektronickému vydání, budoucnost knihy jakožto formátu a jeho finanční perspektivy. „Setkali jsme se s příznivým přijetím, ale zatím jen povšechnou znalostí celé problematiky. Našim cílem bylo rozehnat mýty okolo elektronických knih jako rivala tradiční čtenářské praxe a ubezpečit autory, že elektronická kniha představuje její přirozený doplněk, ke kterému není důvod obracet se zády," vysvětluje Martin Lipert z eReading.cz. „Rozvoji elektronických knih nelze zabránit a šíření obsahu po internetu je dnes zcela běžné, proto je lepší nastavit technické a finanční podmínky pro sdílení tak, aby pro čtenáře bylo pořizování legálních kopií atraktivnější, a to především kvůli doprovodným službám, přívětivým cenám a pohodlnosti nákupu. V diskusích s autory hodláme pokračovat, měli by vědět, co od takového kroku očekávat a co od svých nakladatelů vyžadovat," uzavírá Lipert.

S jakýmikoliv dotazy se, prosím, neváhejte obrátit na mediální zástupkyni portálu eReading.cz Zuzanu Válkovou, email: zuzana.valkova@ereading.cz , mobil: +420 737 457 672.

----------

Praha, 7.září 2010

Knihy jako miliardový byznys: O část českého trhu budou usilovat jejich elektronické verze

Nový tržní segment začal 5. září 2010 rozvíjet portál eReading.cz

Celkový počet tradičně vydaných - papírových - titulů se v roce 2010 blíží 18 tisícům, s nástupem podzimu se však část z nich na českém trhu objevila i v nové, technologicky revoluční podobě prostřednictvím portálu eReading.cz. Zhruba polovina ze stovky nejvýznamnějších českých nakladatelství už k převedení knih do elektronické podoby přistupuje, anebo s ním do budoucna počítá. Velikost českého trhu s knihami se podle pomocí dat Českého statistického úřadu odhaduje na minimálně 4,5 miliardy korun, ačkoliv knihkupci sami prezentují i čísla dvojnásobně vyšší. Na stránkách eReading.cz je ke dnešnímu dni ke stažení několik desítek titulů, mnoho z nich i zcela zdarma.

„V Čechách doposud neexistoval profesionální prodejce e-knih, který by se soustředil pouze na tento segment. To však neznamená, že neexistuje žádný trh. Stávající možnosti se zatím omezovaly na pololegální zdroje a nesystémovou nabídku od technologických nadšenců," říká jeden ze zakladatelů projektu eReading Petr Mareš. „Portál eReading již před časem zahájil rozsáhlá jednání se všemi předními nakladateli a hodlá českým čtenářům a majitelům čteček zpřístupnit maximum knižní produkce, která jim umožní, aby s sebou nosili svoji soukromou knihovnu na každém kroku," vysvětluje Mareš. „Postoj nakladatelů k novému konceptu ve většině případů osciluje mezi kladným přijetím a zvědavostí, zaznívají ale samozřejmě i občasné pochybnosti. Jen malá část z nich však spolupráci rezolutně zamítá, ačkoliv tito nakladatelé uznávají, že se vzdávají možnosti podílet se na rozvoji formátu. Princip fungování znají ze zahraničí a myslím, že jsme první, kdo jim nabídli spolupráci na opravdu profesionální úrovni, proto jsme ve vyjednávání podmínek poměrně úspěšní," dodává Mareš.

Odběr elektronických knih ve dvou hlavních formátech - PDF a ePub - je vázán na mobilní zařízení určené ke čtení textu, tzv. čtečku, případně chytrý telefon. Čtečka má kompaktní velikost a je vybavená speciálním displejem, který bez dodatečného napájení vykreslí na „elektronickém papíře" pasivní obraz textu. Čtečka tak může fungovat týdny a je možné do ní nahrát i několik stovek i tisíců titulů. Mezi ty nejrozšířenější patří například Kindle od Amazonu, přístroje značky Sony či iRiver.

„Podle informací jednoho z českých dodavatelů, obchodního domu Alza.cz, je mezi českými uživateli z tohoto zdroje přes 12 tisíc čteček. Jejich celkový počet odhadujeme mezi 20 až 40 tisíci a předpokládáme, že se s vývojem na zahraničním a potažmo našem trhu bude tento počet zvyšovat, protože cenový vývoj tlačí výrobce k prodeji přístrojů od 130 dolarů. To už je částka, která je pro naši cílovou skupinu velmi zajímavá," říká Petr Mareš z portálu eReading. „Elektronické knihy jsou totiž většinou výrazně levnější než jejich tištěná podoba, a pokud jde o jejich okamžitou spotřebu, kdy nepočítáte s tím, že si ji pořídíte jako položku do pečlivě budované knihovny, zaplatí se vám čtečka během nákupu několika elektronických publikací."

Úspory
na jednotlivých titulech pocházejí většinou z nerealizovaných výdajů na distribuci knihy (až 50 procent z ceny). „Podle našich informací dochází na rozvinutějších trzích při koexistenci obou verzí knihy k zajímavým jevům. E-knihy nemají vliv na snižování prodejů těch tištěných, protože sledují jiné tržní pohyby - především jde o prodej čtecích zařízení. Pokud už však k nějakému ovlivnění dojde, je většinou pozitivní, protože si spokojený čtenář chce svoji oblíbenou knihu pořídit i v tištěné formě. Nelze proto hovořit o katastrofických scénářích, v nichž e-kniha hubí trh s krásnou literaturou, protože její hodnota je pro zákazníka v něčem jiném," vysvětluje problematiku konkurenčního boje Mareš z projektu eReading.

Dalším potenciálně problematickým okruhem je podle Mareše zabezpečení a ochrana autorských práv. „Všem nakladatelům bez rozdílu nabízíme zabezpečení systémem DRM (Digital Rights Management), které zajistí majiteli práv omezit její použití na určitý počet zařízení. Drtivá většina z nich jej hodlá využívat, ale našlo se i zajímavé množství nakladatelů, kteří se sdílení děl nebojí, protože ho považují za omezování práv poctivého čtenáře." Přestože zatím nejsou k dispozici data z rozvinutějších trhů, případové studie o možném vývoji něco málo naznačují. „Například ve Spojených státech došlo k zajímavé synergii mezi nezabezpečenou e-knihou a její tištěnou variantou - pirátství po publikování díla vystřelilo do raketových výšin, ale její prodej díky zvýšení zájmu o titul vzrostl. Tento vývoj ovšem můžeme zatím bez dodatečných dat považovat za pravidlo, a proto s pečlivým zabezpečováním počítáme," uzavírá Petr Mareš.

S jakýmikoliv dotazy se, prosím, neváhejte obrátit na mediální zástupkyni portálu eReading.cz Zuzanu Válkovou, email: zuzana.valkova@ereading.cz , mobil: +420 737 457 672.O projektu eReading.cz:

Tempora mutantur et nos mutamur cum illis.
Časy se mění a my se měníme s nimi.

Marcus Tullius Cicero

Projekt eReading vznikl k 5. září 2010 a dává si za úkol nabídnout českému čtenáři legální a cenově výhodnou e-knihu, jaká je již několik let k dispozici čtenářům v zahraničí, kde zaznamenává exponenciální nárůst v popularitě. E-knihy jsou k dispozici ve dvou základních formátech – PDF a ePub – který je vhodný pro drtivou většinu čtecích zařízení na českém trhu a podle preferencí nakladatele podléhá ochraně proti nežádoucímu sdílení. Přestože kvůli ochraně autorských práv nelze garantovat budoucí přístupnost všech děl české i překladové literatury, je pravděpodobné, že se publikování v tištěné a paralelně elektronické podobě stane v dohledné době standardem.